Vítejte v Janských Lázních!

Město Janské Lázně patří v zimě mezi nejoblíbenější lyžařská střediska v Čechách a v létě je vyhledáváno turisty a cyklisty jakožto perfektní výchozí bod pro výlety do Krkonošského národního parku a na samotné vrcholky hor díky kabinové lanovce.

Za léčbou, sportem i relaxací

Do našich lázní se můžete vydat i za účelem klidné relaxace v krásném horském prostředí, kdy procházky v klima nadmořské výšky 675 m. n. m. samo o sobě prospívá tělu i duši. U nás se léčí nebo si užívají relaxační programy pro všechny generace, od dětí až po seniory. Ve Státních léčebných lázních Janské Lázně si přijde na své opravdu každý. Přijeďte se přesvědčit sami.

Skvělý výchozí bod pro cesty po Krkonoších

Lázeňské město se rozkládá na úpatí Černé hory (1299 m. n. m.), na jejíž vrcholek vede přímo z města kabinová lanová dráha. Díky nově vybudovaným lanovkám, vlekům i běžeckým lyžařským tratím se město stalo špičkovým sportovním a rekreačním střediskem a ideálním východiskem do Krkonošského národního parku jak v zimě pro lyžaře, tak v létě pro cyklisty i pěší turisty. Jsme také jedinými lázněmi na české straně Krkonoš.

Kultura i společenský život

Kulturním centrem je skvostná, ryze secesní budova Kolonády, jenž je dílem vídeňského architekta Petra Paula Branga, postavená v roce 1904 významným trutnovským stavitelem Janem Blažkem (Johann Blaschek). Zde se pravidelně pořádají taneční večery a hudební vystoupení různých žánrů, přes den Kolonáda hostům slouží jako kavárna.

Ve společenském sále Janského Dvora jsou pořádány především koncerty vážné hudby a cestopisné přednášky. Víkendy v lázeňské sezóně zpestřují promenádní koncerty přímo na hlavní kolonádě. Městské kino je kromě filmových představení využíváno i pro vystoupení divadel a estrád malých forem. Všechna zařízení jsou řešena bezbariérově, jsou snadno přístupná i imobilním klientům.

Relaxační procházky po okolí

Vycházkovou trasou po stopách rakouského korunního prince Rudolfa od Kolonády ke katolickému kostelu se dostanete okolo dětské léčebny Vesna ke Staros­tovu prameni a dále na Zlatou vyhlídku, která je považována za jednu z nejhezčích. Půjdete-li kolem katolického kostela sv. Jana Křtitele v čase bohoslužeb, nenechte si ujít podívanou na skleněné vitráže chrámových oken s postavami světců, zářících při pohledu zevnitř barvami. Kostel má také bezbariérovou úpravu.

Na Černou horu můžete v letní i zimní sezóně vyjet moderní kabinovou lanovkou Černohorský Express, u jejíž horní a dolní stanice máte možnost zapůjčit si koloběžky a zdolat tak Černou horu netradičním způsobem. Ve městě naleznete také půjčovnu kol a lyží. Poblíž dolní stanice lanovky naleznete lanový park i s baby parkem pro menší děti. Vaše děti a vnoučata jistě ocení návštěvu Farmaparku Muchomůrka s přírodními herními prvky a především s domácími zvířaty. Stezka korunami stromů Krkonoše, která je v dochozí vzdálenosti 2 kilometry z centra města, nabízí unikátní výhledy z ptačí perspektivy a vede i do podzemí ke kořenovému systému stromů.

Místo pro pohodový pobyt

Ve městě Janské Lázně můžete navštívit mnoho restaurací, ať už ke strávení příjemného večera nad sklenkou vína či dobrou večeří nebo přes den posedět v kavárnách v centru města. Klientům lázní je přes den k dispozici bistro Benátská hala v Lázeňském Domě, kde se nabízí nápoje, chlebíčky a zákusky. V rámci Aquacentra mohou hosté posedět v Aquabaru nebo na jeho venkovní terase, kde se podávají nápoje a teplé předkrmy. Naleznete zde také lékárnu, poštu, kino, minigolf a samozřejmostí je bankomat, který naleznete v budově Lázeňský Dům.

Každou středu večer hraje v baru Relax u Kolonády živá hudba (rock, pop, folk) k poslechu i tanci. Music bar Black hill pravidelně pořádá disco s DJ a to několikrát do týdne.

Zajímavým zážitkem je návštěva prodejní galerie ve stylovém domě Magma nad evangelickým kostelem, kde drobné užitkové předměty, bytové doplňky a suvenýry z broušených kamenů povyšují přírodní materiál precizním opracováním na skvostné artefakty. Ve výtvarné dílně Bosorka budete mít možnost si sami vyrobit upomínkový předmět pro sebe a své blízké. V obchůdku Ostrov dobré nálady zakoupíte předměty současného českého designu od originálních výtvarníků a řemeslníků.

Vedle pacientů léčících si zde své zdravotní problémy, přes rekreanty užívajících si pohodovou dovolenou, až po sportovce hledající vzrušení a adrenalin, si zde „to své“ najde v každém ročním období skutečně každý.

Historie

Janské Lázně jsou jedinými lázněmi na české straně Krkonoš a rozprostírají se na úpatí Černé hory v nadmořské výšce přes 600 m.n.m., na jejíž vrcholek vede přímo z města kabinová lanová dráha.

Termální prameny

Své jméno získaly Janské Lázně díky léčivému termálnímu pramenu, objevenému podle kroniky panským zbrojnošem Janem z Chockova již roku 1006. První využívání pramene bylo ryze praktické. Termální voda sloužila k pohonu vodního kola, které uvádělo v činnost hamr na železnou rudu, který byl postaven v blízkosti pramene.

První zprávy o používání termální vody ke koupelím jsou až ze čtrnáctého století, kdy majitel panství z rodu Silbersteinů zde nechal zřídit primitivní lázeňské zařízení pro potřeby svého rodu. Zakladatelem lázní, které patří k nejstarším v  Čechách, byl pak v 17. století Jan Adolf Schwarzenberg. Z té doby existuje nejstarší dochovaná lékařská zpráva o Janských Lázních (J. Hettmayer 1676), jejímž autorem je zemský fyzik markrabství moravského.

Budování lázní

V roce 1675 začala výstavba prvních lázeňských budov, které nesly také své české jméno – Svatojánské Teplice. Roku 1876 se Janské Lázně oddělily od Svobody nad Úpou a staly se samostatnou obcí. Roku 1902 koupila lázně obec. Roku 1920 převzala lázně se vším zařízením, pozemky a prameny akciová společnost a nastalo období největšího rozvoje Janských Lázní. Roku 1928 byla uvedena do provozu kabinová lanová dráha na vrchol Černé hory.

Rozvoj léčebné péče

Světovou proslulost získaly lázně v 1. polovině 20. stol. úspěšnou léčbou následků obrn, především dětské, po vzoru amerických lázní Warm Springs. Janské Lázně se tak staly první léčebnou následků poliomyelitis v Evropě vůbec. Na tuto tradici, kvalitu a zkušenosti naše lázně úspěšně navazují i v současnosti. V rámci Marshalova plánu mělo dojít k vybudování nového lázeňského komplexu, po událostech v únoru 1948 však z politických důvodů k tomu nedošlo, i když již bylo započato s výkopovými pracemi.
Roku 1965 byly Janské Lázně povýšeny na město. Po změně státního režimu v roce 1989 přešly některé hotely a penziony do soukromých rukou, ale lázně jako takové zůstaly státním podnikem.

Sportovní středisko

Do podvědomí sportovního světa vstoupily Janské Lázně v roce 1925, kdy zde byly uspořádány Mezinárodní lyžařskou federací FIS jedny z prvních mezinárodních lyžařských závodů, uznaných později FIS za součást Mistrovství světa v lyžování.

Fotogalerie

LÁZNĚ JSOU OTEVŘENÉ, AKTUÁLNÍ INFORMACE K POBYTŮM A PODMÍNKY

Skip to content