Zahájení lázeňské sezóny

KOUZLO ČESKO POLSKÉHO LÁZEŇSTVÍ

Proběhlo 4. června

Letošní ročník zahájení lázeňské sezóny se nesl v duchu česko-polského lázeňství, vzhledem k tomu, že Státní léčebné lázně Janské Lázně a polské lázeňské město Szczawno-Zdrój obdržely finanční podporu z Fondu mikroprojektů v Euroregionu Glacensis v rámci Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.

Slavnostní Zahájení lázeňské sezóny 2022

Video ze zahájení lázeňské sezóny. Slavnostní zahájení proběhlo za přítomnosti hlavních představitelů našich lázní, města, kraje a polských partnerů, díky kterým se celá akce může konat. Počasí bylo ideální, pod mrakem, bez deště a bez horka.

Svěcení pramene

Jedním z hlavních bodů Zahájení lázeňské sezóny 2022 v Janských Lázních bylo svěcení našeho pramene, jehož se se zájmem zúčastnilo mnoho diváků. Pramen je nyní posvěcen, nechť dobře slouží všem pacientům našich lázní i kolemjdoucím!

Největší, celodenní, stylizovaná kulturní akce se koná po celém areálu lázní dne 4.6.2022 od 10 do 18 hod.  

KAPELY

11:00 Dominika & Band – malé podium

13:00 Slza – velké podium

14:00 Blues Menu – kapela z Polska – malé podium

15:30 Lenny – velké podium

16:30 Blue Cimbál – malé podium

O akci

Zahájení lázeňské sezóny bývá a vždy bývala prvořadou společenskou událostí v každých lázních. Pro lázeňská místa je taková akce tradiční a neodmyslitelnou součástí lázeňského života, která má za cíl poprvé představit lázeňské tradice v česko-polském duchu. Na malém podiu zahrají polské i české kapely. Součástí akce budou stánky s ukázkami řemesel z obou stran Krkonoš. Nejmenší návštěvníci se zabaví před Dětskou léčebnou Vesna. Organizátoři pro ně připraví hudební vystoupení, retro plechová autíčka, kreativní dílny i loutkové divadlo, které bude hrát krátké pohádky střídavě v češtině a polštině. Součástí divadla bude i ruční dřevěný kolotoč. Akci ukončí společenský večer v secesní kavárně Kolonáda.

SLZA

Na velkém podiu vystoupí kapela SLZA ve 13:00 hodin.

LENNY

LENNY vystoupí v 15:30 hodin na velkém podiu.

Návštěvníci akce se mohou těšit na prakticky celodenní kulturní program. Na kolonádě budou dvě podia, na velkém vystoupí ve 13:00 hodin kapela SLZA a v 15:30 zpěvačka LENNY s kapelou.

V časech mezi tím, ale nebude návštěvník bez hudby a to hudby zajímavé a kvalitní. Po obvyklém začátku a pokřtění pramene u Prameníku, na malém podiu na kolonádě v 11:30 vystoupí mladá, úžasná zpěvačka Dominika Fišerová s doprovodnou kapelou Dominika & Band. Světové hity, ale i její vlastní autorská tvorba rozezní kolonádu v melodiích pop, jazz, funky, bude se na co těšit.

Vzhledem k charakteru akce „Kouzlo česko-polského lázeňství další kapela od 14 hodin bude z Polska. Kapela Blues Menu pod vedením Tadeusze Boguckiho. 

Na bluesové kartě v současné době, kterou skupina podává, dominuje vlastní tvorba (skladby a texty Tadeusz Bogucki), ale muzikanti ochotně využívají i kánon bluesrockových standardů. Kapela vystoupila na mnoha bluesových festivalech vč. Blues Brothers Day – Wrocław, Blues nad Piława – Głowaczewo, Piła Party a jejich vystoupení slibuje velmi dobrou hudbu. 

Vystupovala také v renomovaných hudebních klubech nejen v Polsku, ale také v České republice a Německu a v Kazachstánu. Kousky Blues Menu byly zahrnuty do mnoha kompilací, za zmínku stojí Polská antologie Bluesa a Blues Made in Poland 2009. 

Tým vznikl v říjnu 1998 v Oborniki Śląskie z iniciativy Tadeusze Boguckiho (dříve vedoucí týmů Piła vč. Krater and Bluesdorf Orchestra – vystoupení a ocenění na festivalu Rawa Blues 1996).

A do třetice, po skončení koncertu zpěvačky LENNY nastoupí od 16:30 Blue Cimbal, naprosto vynikající hudebník a instrumentalista Roman Veverka a jeho pop-rocková kapela, která představuje esenciální radost z písní a ve svém energickém projevu propojuje ryzí melodiku mnoha druhů songů, tedy spojení zdánlivě odlišných druhů, jako jsou novodobé hity a písně lidové. 

V novém jedinečném zvuku tak na publikum dýchá neklidný duch vlastních písňových počinů, mystika zhudebněných lidových textů, ale také hity světových jmen jako jsou U2, Sting, Pink Floyd etc. a kouzelná atmosféra lidových písní Moravy, Slovenska i písní historických. Interpretaci vévodí expresivní zpěv, alikvoty cimbálu obarveného elektronickými efekty a tepající pop-rocková rytmika.

Věříme, že se neodtrhnete z kolonády a den plný skvělé hudby v Janských Lázních bude pro vás nezapomenutelným zážitkem!

Dítě s bublifukem v přírodě

Dětský program před DL VESNA

Na akci zahájení lázeňské sezóny bývá nejbohatší program pro děti samozřejmě před dětskou léčebnou VESNA, kde je velké prostranství a děti se mohou rozběhnout od pohádek k hudbě nebo soutěžím.

Děti se mohou také rozběhnout na hřišti i po soutěžní trase, kdy u jednotlivých stanovišť plní úkoly a čekají je sladké odměny. 

Od 10 až do 18 hodin se opravdu na co se dívat, čím se bavit a hrát si. Ve žlutém stanu agentury VOSA asistentky „vosičky“ na skvělou živou hudbu Miroslava Vosáhla s dětmi cvičí, tancují a baví se. Děti si vyzkouší i balonkové tvoření a různé zábavné pohybové hry a animační programy. Za to potom následuje odměna.

Pro milovníky pohádek je o kus vedle, aby se nerušily připraven loutkový soubor AHOJ Chrudim, který dětem hraje krátké pohádky, samozřejmě v letošním roce, kdy na akci očekáváme i návštěvníky z Polska v polštině. Série klasických pohádek o Kašpárkovi a zvířátkách, pobaví a rozesměje. U loutkových pohádek najdete také dřevěný kolotoč na ruční pohon.

Velkým lákadlem bude kreativní dílna s korálky, krasohledy, která dětem pod vedení lektora pomáhá rozvíjet jemnou motoriku a její financování bylo umožněno v rámci mikroprojektu s názvem Kouzlo česko-polského lázeňství, Registrační číslo: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002093. Děti si všechny výrobky odnesou zdarma domů.

Právě k VESNĚ bude směřovat kyvadlová dopravy z Trutnova tak, že prakticky každý návštěvník, který na akci přijde autobusem, se nejdříve zastaví u Vesny.

Silniční vláček zájemce doveze na kolonádu, kde u altánu najdou nejen stánky s řemesly, ale se také mohou projet v retro šlapacích autíčkách, která kopírují automobily z minulosti. I na kolonádě děti u stánků najdou malé dílničky a pro tvořivé jedince.

Doprava

Zájemci se do Janských Lázní dostanou kyvadlovou dopravou jak z Trutnova, tak z Lubawky. Linky budou jezdit od 9:30 do 20:00 hod. zdarma. V Janských Lázních zajistí přepravu méně pohyblivých návštěvníků mezi dětskou léčebnou a kolonádou silniční vláček.

AUTOBUSOVÁ ZASTÁVKAJanské Lázně, kolonáda je po dobu akce sobota 4. 6. 2022, 6-19h přeložena na parkoviště u lanovky.

SPODNÍ SILNICE PRO PŘÍJEZD DO JANSKÝCH LÁZNÍ bude uzavřena od kolonády až po rozcestí Sola Fide po celou dobu akce.

Mapa akce:

Kyvadlovou dopravu zajistí autobusy firmy: Casia Tour nástupní stanice jsou na tradičních zastávkách linkového autobusu. V Trutnově na autobusovém nádraží autobus použije tradiční zastávku VÝSTUP, která bude označena upoutávkou na akci.

PŘEPRAVA JE ZDARMA.

Níže uvádíme pouze časy odjezdu ze zastávky Trutnov, autobusové nádraží, kdy čas odjezdu z ostatních stanic můžete odpočítat ze vzdálenosti zastávky od výchozího stanoviště (Trutnov, autobusové nádraží). Délka trasy do Janských Lázní je cca 30 minut.

Výstupní stanice v Janských Lázních je před Dětskou léčebnou VESNA, kde začíná kulturní program. Od Dětské léčebny VESNA na KOLONÁDU bude jezdit silniční vláček.

NA PŘEPRAVU BUDE POUŽIT AUTOBUS, KTERÝ MŮŽE PŘEPRAVOVAT JEN OMEZENÉ MNOŽSTVÍ CESTUJÍCÍ S KOČÁRKY!

Informace v polštině / informacja w języku polskim

Skip to content