Search
Close this search box.

Atraktivní historická budova sokolovny v Janských Lázních ožívá

Žíněnky, ribstole i hrazdy už definitivně opustily velký sál bývalé sokolovny – původního lázeňského domu č. 55. Vystřídalo je 21 panelů s dobovými fotografiemi i artefakty a zážitkové prvky k historii lázeňství v Janských Lázních a v polském Szczawno-Zdróji. „Naše nové česko-polské centrum lázeňství jsme koncipovali tak, aby bylo přitažlivé pro návštěvníky napříč generacemi. Aby měli chuť se u nás zastavit, něco zajímavého se dozvědět, pobavit se a odnést si něco na památku. Mohou tak odjíždět například se selfíčkem z koupele v historické dřevěné vaně, který si pořídí v připraveném fotokoutku,“ říká manažer technického úseku Petr Janovec.

Expozici historie lázeňství v Janských Lázních slavnostně otevřou v den českého státního svátku 17. listopadu v pravé poledne za přítomnosti významných hostů z české i polské strany. Veřejnost bude moci prostory expozice v den otevření navštívit od 13 do 17 hodin.

Atraktivní budovu sokolovny, dříve známou pod názvem Lázeňská dvorana, mohli v Janských Lázních oživit a opravit díky projektu Po stopách lázeňství v Janských Lázních a Szczawno-Zdróji, spolufinancovaného z Fondu mikroprojektů v Euroregionu Glacensis v rámci Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko 2014–2020. Projekt má za cíl přiblížit historii a posílit povědomí o lázeňství na česko-polské hranici a propojit dvě 60 kilometrů od sebe vzdálená lázeňská města. Zatímco v Janských Lázních vybudovali stálou expozici, v polském Szczawno-Zdróji vzniká historicko-naučná stezka městem, která je opatřená panely s informacemi o historii Uzdrowisko Szczawno-Jedlina a zajímavých místech obou lázní. „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina je jedním z nejstarších zdravotnických zařízení v Dolnoslezském vojvodství,“ uvedla Kateřina Kaufmannová, manažerka projektu.

Od objevení léčivého pramene, přes významné aktivity Schwarzenbergů až po unikátní léčebnu obrny

Léčebné lázně Janské Lázně mají bohatou historii a jsou jedinými lázněmi na české straně Krkonoš. První kniha, která Janské Lázně přiblížila světu, byla vydaná v roce 1680. Jejím autorem byl císařský královský přísežný zemský fyzik Georg Ignaz Hettmayer. Vedle počátků lázní přiblížil tehdy čtenářům výčet nemocí, které je možno v lázních léčit. Lázeňským hostům doporučoval, aby měli stále dobrou náladu, které dosáhnou kromě léčebných kůr také dobrým vínem a spánkem. Stručně uvedl i chemické složení zdejší vody.

Nejdůležitější érou v historii Janských Lázní bylo objevení léčivého pramene v 11. století, dnes známého jako Janský. Velmi podstatnou etapou bylo 17. a 18. století. Od roku 1675 byly Janské Lázně součástí panství šlechtického rodu Schwarzenbergů.Pět vládnoucích knížat rozvíjelo léčivé prameny a vybudovalo dvacet domů. Největší péči lázním věnoval první kníže ze Schwarzenbergu Jan Adolf I. Postavil pět domů, novou lázeňskou místnost s 20 vanami, opravil zchátralý mlýn a zřídil v něm pokoje.

Na projektu Po stopách lázeňství spolupracoval tým pracovníků Janských Lázní. „Zaujalo nás, jak dlouhou a bohatou historii Janské Lázně mají a že již v 18. století byly velmi významným lázeňským letoviskem, kam se sjížděli elitní hosté i ze zahraničí,“ sdělila i za kolegy pocity Kateřina Kaufmannová a dodala: „Už před více jak 300 lety měly naše lázně světoznámou pověst. Další významnou etapou byl začátek 20. století, kdy zde vznikla unikátní léčebna obrny v celé Evropě.“ Významnými poradci a dodavateli podkladů byli ředitel Státního okresního archivu v Trutnově Roman Reil a pan Jan Hainiš, janskolázeňský občan, pamětník a sběratel historických fotografií, předmětů a vzpomínek. „Pan Hainiš nám velkoryse poskytl obrazové podklady, zapůjčil vystavené exponáty a byl po dobu přípravy expozice ochotným spolupracovníkem. Děkujeme mu za to,“ uvedla marketingová specialistka Zuzana Pichlová.

Slavnostní otevření stálé expozice o historii lázeňství je doprovázeno novou podzimní akcí Den vína. V secesní Kolonádě Janských Lázní se můžete setkat s několika vinaři a prodejci vín, kteří vám nabídnou vína tuzemská, ale i zahraniční. Atmosféru doplní koncert cimbálové muziky Miroslava Kotlára 
od 15 hodin,“
 zve kulturní referentka Irena Korytářová.  

TISKOVÁ ZPRÁVA, Janské Lázně, 12. 11. 2018

Využijte našeho ubytování a užijte si akce v Janských Lázních naplno!

Hotel Terra***

Od 1 550 Kč za osobu/noc

Nadstandardní ubytování

Horský hotel Terra nabízí nadstandardní ubytování, disponuje výtahem a je propojen spojovací chodbou se SPA centrem, což zvyšuje pohodlí. Terra vám poskytne pobyt v samém centru lázní, u lázeňské kolonády. 

Réva

Od 950 Kč za osobu/noc

Komfortní ubytování

Réva nabízí různé kategorie pokojů. Dvoulůžkové pokoje Plus jsou po rekonstrukci, Economy pokoje jsou před rekonstrukcí. Réva disponuje výtahem. Stravování pro hosty zajišťuje hotel Terra. Réva se nachází 5 minut chůze od centra lázní.

Bellevue

Od 750 Kč za osobu/noc

Cenově dostupné ubytování

Cenově dostupná varianta ubytování pro nenáročné nabízí pokoje v původním stylu. Bellevue nedisponuje výtahem a stravování je zajištěno v hotelu Terra. Bellevue najdete přímo v centru lázní.

Apartmány Čechie

Od 5 400 Kč za apartmán/noc

Nadstandardní apartmány

Preferujete ubytování na vyšší úrovni? Využijte luxusní apartmány Čechie až pro 6 osob, s vlastními koupelnami, plně vybavenou kuchyní a kávovarem. Nacházejí se v srdci města vedle kavárny Kolonáda. 

Skip to content