Tisková zpráva: Zažít jednou lázně jako v Americe můžete v Janských Lázních

Zažít jednou lázně jako v Americe můžete v Janských Lázních

(Janské Lázně, 28. května 2018)

Tématem letošního Zahájení lázeňské sezóny, které se v Janských Lázních uskuteční v sobotu 2. června, jsou „Lázně jako v Americe“. V deset hodin je už tradičně odstartuje svěcení léčivých pramenů v Prameníku na kolonádě páterem Teodorem Mateuszem Pajakem. V pestrém celodenním programu návštěvníkům připomeneme méně známou skutečnost z historie, díky které se lázně staly proslulými daleko za hranicemi naší vlasti,“ uvedl ředitel lázní Martin Voženílek. V kulturním programu vystoupí na dvou pódiích mnoho kapel, mezi nimi skupiny MIG 21 a TĚŽKEJ POKONDR a novinkou letošního ročníku je noční Videomapping o historii lázní. Bohatý program je připraven i pro děti a na řemeslném trhu se letos představí sedmdesát stánkařů - řemeslníků - se svými kreativními výrobky.

Proč propojení s Amerikou?

V první polovině 20. století získaly lázně světovou proslulost úspěšnou léčbou následků obrn, především té dětské, po vzoru amerických lázní Warm Springs. „Když totiž profesor Oskar Baudisch ze Spojených států podrobil ve 30. letech minulého století zdejší prameny analýze, objevil shodné účinky minerální vody s vodou ve Warm Springs ve státě Georgia, kde se v té době léčil americký prezident Roosevelt s dětskou obrnou. Díky tomuto shodnému složení vody se v Československu začala léčit přenosná dětská obrna (poliomyelitis) a Janské Lázně se tak staly první léčebnou svého druhu v celé Evropě,“ vysvětlil Martin Voženílek.

„Prezentovat se bude sdružení pacientů Polio, kteří se v dětském věku nakazili poliovirem, tedy infekční dětskou obrnou, a byli jako jedni z prvních v poválečném období léčeni právě u nás v Janských Lázních, do kterých jezdí i v současnosti. U jejich stánku účastníci uvidí dobové fotografie a seznámí se tak s nebezpečím, které tato choroba pro populaci představovala, i s očkováním, díky kterému se ji u nás podařilo vymýtit,“ uvedla marketingová specialistka Zuzana Pichlová.

Na dvou pódiích je připraven bohatý program na celý den. „Propojení s Amerikou připomenou kapely Regioband a Crazy dogs + Elvis rock and roll, a kapela RA, která hraje reggae. Na hlavním pódiu se od 13 hodin mohou návštěvníci těšit na TĚŽKEJ POKONDR a od 15.30 hodin na MIG 21,“ uvedla hlavní organizátorka akce Irena Korytářová. „Členové Veteran klubu Pardubice přivezou do Janských Lázní průřez amerických automobilových značek od počátku 20. století do jeho 60. let, jako Ford, Chevrolet, Dodge, Buick, Cadillac, Jeep, a z motocyklů značky Harley Davidson a Indian.“

Pohádky, dílny, zvířátka a soutěže pro děti

Před dětskou léčebnou Vesna je připraven program pro děti různých věkových kategorií. „I zde si připomeneme Ameriku. Děti si užijí indiánskou stezku, kde budou plnit různé dovednosti, a Loutkový soubor Ahoj z Chrudimi připravil Indiánské loutkové pohádky. Nejmenší si budou moci vyzkoušet jízdu na ponících nebo lukostřelbu díky Ski School K+K. Nebude chybět ani předvádění R/C Trucků s malou školou řízení pro děti, ukázky práce horské služby, nebo stánek Krkonošského národního parku s poznávacími soutěžemi,“ vysvětlila Irena Korytářová. Dodala, že po loňském úspěchu u Altánu na Horní Promenádě budou opět připravena plechová šlapací autíčka pro děti a u řemeslných stánků výtvarné dílničky. Mezi Vesnou a kolonádou bude jezdit silniční vláček.

Samozřejmostí je rozmanité občerstvení, které bude nejen z české kuchyně: „Lázeňský stánek připraví tradiční domácí krkonošské speciality, kyselo, zelňáky, bramboráky či různé druhy koláčů. Všechny vás srdečně zveme v sobotu 2. června do jediných českých lázní v Krkonoších,“ pozvala Irena Korytářová. Po celý den je zajištěna zdarma kyvadlová doprava z Trutnova (nástupní stanice v Trutnově je na autobusovém nádraží – VÝSTUP). První autobus vyjíždí z Trutnova v 9.30 hodin a poslední autobus z Janských Lázní do Trutnova odjíždí po Videomappingu ve 23.00 hodin.

Zveme Vás na zahájení lázeňské sezóny, které se koná v sobotu 1. 6. 2024.

Skip to content