Povinnost provést genderový audit uložilo lázním ministerstvo zdravotnictví. Před koncem loňského roku byla vyhotovena závěrečná zpráva. Věnovala se několika oblastem, z nichž vám přinášíme krátké shrnutí.
Zajištění rovnosti
Naprostá většina respondentů deklarovala, že organizace dodržuje princip rovných příležitostí a nediskriminuje nikoho kvůli jeho pohlaví, věku, etnickému původu, zdravotnímu stavu a podobně. „Celkovou atmosféru v zaměstnání hodnotí většina dotazovaných jako dobrou (60,3 %), dalších 11,7 % dokonce jako velmi dobrou. Pouze čtvrtina dotázaných (25,7 %) zvolila možnost mohla by být lepší a jen 5 osob zaškrtlo variantu špatná,“ uvádí audit.
Personální politika
Při přijímacím řízení nejsou uchazeči vystavováni otázkám na (plánované) rodičství, hlídání dětí, sexuální orientaci. „Naprostá většina lidí (91,1 %) v dotazníkovém šetření uvedla, že jim po nástupu do zaměstnání vedoucí i kolegové a kolegyně ochotně pomáhali a že nyní také oni sami (zde byl výsledek ještě lepší – 93,9 % kladných odpovědí) pomáhají nově příchozím,“ píše zpráva.
Zajímavé je i zjištění týkající se work-balance, kde šetření ukázalo: „Čtyři pětiny lidí (80,8 %) uvedly, že jim podnik umožňuje efektivně sladit profesní a soukromý život, výsledek potvrdily fokusní skupiny, v nichž se neobjevil nikdo, kdo by měl se sladěním práce a osobního života problém.“
Vnitřní kultura
Kladně jsou hodnoceny rovněž vysoce nastavené etické standardy, propracovaný protikorupční program i spolupráce lázní se vzdělávacími institucemi jako střední a vyšší zdravotní školy či vysoké školy. „Vedle protikorupčního programu mají lázně také etické kodexy pro zaměstnané, management i přístup ke klientům. Ve společnosti nedochází k systémové diskriminaci, zjistili auditoři.
Data sbírala auditorská společnost formou online i papírových dotazníků, focus groups a semistrukturovaných rozhovorů i konzultací. Online dotazník vyplnilo 214 lidí (50,6 % zaměstnaných ze všech věkových skupin). Mezi respondenty a respondentkami bylo nejvíce zdravotních sester (33 osob) a sanitářů/ek (31 lidí), dále 23 servisních zaměstnanců a zaměstnankyň (např. pokojských či uklízeček a uklízečů), 13 vedoucích oddělení, 10 lékařů/ek, 8 techniků správy a údržby či 7 referentů/tek. Celkem bylo v dotazníkovém šetření zastoupeno 34 profesí. Naprostá většina (93,9 %) lidí, kteří vyplnili dotazník, pracuje v lázních na plný úvazek.[/vc_column_text][vc_btn title=“Přečtěte si další odborné články“ color=“primary“ link=“url:%2Fclanky%2Fodborne-clanky|||“][/vc_column][/vc_row]