fbpx

Velký bazén v Lázeňském domě znovu naplno využívají klienti i pacienti

Janským Lázním se podařilo stabilizovat Janský pramen a zachovat provoz Velkého bazénu v jeho původní historické podobě. Od ledna si v něm koupel ve 28 stupňů Celsia teplé minerálce užívají klienti i pacienti Státních léčebných lázní při léčbě i relaxaci.

„Velký bazén jsme zprovoznili po téměř třech letech, kdy jej nebylo možné využívat kvůli nízké hladině a úniku vody do podloží. Jsem rád, že mohu podat tuto příznivou zprávu: Janské Lázně mají nyní dostatek termální vody k podávání všech potřebných procedur a naši klienti zde mají vždy jistotu absolvování vodoléčebné terapie v přírodně kvalitní minerálce, která vzniká v hlubokých podzemních puklinách Krkonoš a vyvěrá z hlubin několika desítek metrů v jímacím vrtu,“ uvedl ředitel léčebných lázní Martin Voženílek.

Tři čtvrti roku trvající rekonstrukce Janského vrtu - přírodního léčivého zdroje, ze kterého jímají Janské Lázně teplou minerální vodu - měla za cíl zkvalitnit přirozené naplňování Velkého bazénu. Ten historicky funguje jako „piscina“, kdy je hladina vody udržována přirozeným tlakem termální zvodně v podloží. „Podzemní konstrukce Janského vrtu odpovídala době jeho vybudování v roce 1956 a jeho stav potřeboval stabilizační zásah. Rekonstrukci bazénu si vyžádala především jeho hydroizolace. Klimatické změny zcela změnily poměry na vzestupných cestách termy a celého širokého území Krkonoš a "piscina" se tak, po poklesu spodní hladiny, stala technicky neudržitelnou,“ vysvětlil manažer technického úseku Janských Lázní Petr Janovec.

Zároveň objasnil, v čem spočívala loni v létě zahájená stabilizace Janského pramene: „Původní ocelovou pažnici vrtu (15 m) jsme zatěsnili vložením nové plastové pažnice a vzniklé mezikruží jsme dotěsnili. Voda z vrtu tak už nemůže unikat do podloží budovy,“ uvedl Petr Janovec. Dodal, že po provedených úpravách jsou nyní stěny bazénu opatřeny kvalitní bazénovou fólií, díky které je udržována termální voda v potřebné výšce hladiny pro plavání. Klienti tak mají nyní možnost absolvovat proceduru léčebného plavání v historicky cenném interiéru Velkého bazénu v čisté neupravované termální vodě přímo z léčebného Janského pramene o teplotě 28 stupňů Celsia.  Voda je do bazénu přiváděna kamennou vázou napojenou na výtlak vrtu, osazeného čerpadlem. Takto zajištěná distribuce termální vody zajišťuje stálost její kvality a zachování všech příznivých parametrů jejích přírodních prvků, především sodíku a vápníku se stopovými prvky zlata.“

Minerální voda je v současnosti čerpána v dostatečném množství do všech dalších bazénů lázní, vířivek a vodoléčebných van včetně bazénu dětské léčebny Vesna.

Rozšířením prošel také speciální monitorovací program, který sleduje vše podstatné kolem termální struktury vrtu a následné distribuce termální vody, a který automaticky ukládá získávaná data. Veškeré práce provedla jako generální dodavatel odborná firma Vodní zdroje Chrudim s.r.o., která vyhrála výběrové řízení.

Stabilizace přírodního léčivého zdroje stála Janské Lázně 750 tisíc korun. Z toho za průzkum zaplatily lázně 250 tisíc Kč a náklady na sanační a monitorovací práce činily 500 tisíc korun (ceny jsou uváděny bez DPH).

Skip to content