Proběhlo zahájení lázeňské sezóny

Zahájení lázeňské sezóny 2022

KOUZLO ČESKO POLSKÉHO LÁZEŇSTVÍ

Proběhlo 4. června 2022

Letošní ročník zahájení lázeňské sezóny se nesl v duchu česko-polského lázeňství, vzhledem k tomu, že Státní léčebné lázně Janské Lázně a polské lázeňské město Szczawno-Zdrój obdržely finanční podporu z Fondu mikroprojektů v Euroregionu Glacensis v rámci Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.

Video ze zahájení lázeňské sezóny.

Slavnostní zahájení proběhlo za přítomnosti hlavních představitelů našich lázní, města, kraje a polských partnerů, díky kterým se celá akce může konat. Počasí bylo ideální, pod mrakem, bez deště a bez horka.

Svěcení pramene

Jedním z hlavních bodů Zahájení lázeňské sezóny 2022 v Janských Lázních bylo svěcení našeho pramene, jehož se se zájmem zúčastnilo mnoho diváků. Pramen je nyní posvěcen, nechť dobře slouží všem pacientům našich lázní i kolemjdoucím!

O akci

Zahájení lázeňské sezóny bývá a vždy bývala prvořadou společenskou událostí v každých lázních. Pro lázeňská místa je taková akce tradiční a neodmyslitelnou součástí lázeňského života, která má za cíl poprvé představit lázeňské tradice v česko-polském duchu. Na malém podiu zahrají polské i české kapely. Součástí akce budou stánky s ukázkami řemesel z obou stran Krkonoš. Nejmenší návštěvníci se zabaví před Dětskou léčebnou Vesna. Organizátoři pro ně připraví hudební vystoupení, retro plechová autíčka, kreativní dílny i loutkové divadlo, které bude hrát krátké pohádky střídavě v češtině a polštině. Součástí divadla bude i ruční dřevěný kolotoč. Akci ukončí společenský večer v secesní kavárně Kolonáda.

SLZA

Na velkém podiu vystoupila kapela SLZA ve 13:00 hodin.

LENNY

LENNY vystoupila v 15:30 hodin na velkém podiu.

Návštěvníci akce se mohou těšit na prakticky celodenní kulturní program. Na kolonádě budou dvě podia, na velkém vystoupí ve 13:00 hodin kapela SLZA a v 15:30 zpěvačka LENNY s kapelou.

V časech mezi tím, ale nebude návštěvník bez hudby a to hudby zajímavé a kvalitní. Po obvyklém začátku a pokřtění pramene u Prameníku, na malém podiu na kolonádě v 11:30 vystoupí mladá, úžasná zpěvačka Dominika Fišerová s doprovodnou kapelou Dominika & Band. Světové hity, ale i její vlastní autorská tvorba rozezní kolonádu v melodiích pop, jazz, funky, bude se na co těšit.

Vzhledem k charakteru akce „Kouzlo česko-polského lázeňství další kapela od 14 hodin bude z Polska. Kapela Blues Menu pod vedením Tadeusze Boguckiho. 

Na bluesové kartě v současné době, kterou skupina podává, dominuje vlastní tvorba (skladby a texty Tadeusz Bogucki), ale muzikanti ochotně využívají i kánon bluesrockových standardů. Kapela vystoupila na mnoha bluesových festivalech vč. Blues Brothers Day – Wrocław, Blues nad Piława – Głowaczewo, Piła Party a jejich vystoupení slibuje velmi dobrou hudbu. 

Vystupovala také v renomovaných hudebních klubech nejen v Polsku, ale také v České republice a Německu a v Kazachstánu. Kousky Blues Menu byly zahrnuty do mnoha kompilací, za zmínku stojí Polská antologie Bluesa a Blues Made in Poland 2009. 

Tým vznikl v říjnu 1998 v Oborniki Śląskie z iniciativy Tadeusze Boguckiho (dříve vedoucí týmů Piła vč. Krater and Bluesdorf Orchestra – vystoupení a ocenění na festivalu Rawa Blues 1996).

A do třetice, po skončení koncertu zpěvačky LENNY nastoupí od 16:30 Blue Cimbal, naprosto vynikající hudebník a instrumentalista Roman Veverka a jeho pop-rocková kapela, která představuje esenciální radost z písní a ve svém energickém projevu propojuje ryzí melodiku mnoha druhů songů, tedy spojení zdánlivě odlišných druhů, jako jsou novodobé hity a písně lidové. 

V novém jedinečném zvuku tak na publikum dýchá neklidný duch vlastních písňových počinů, mystika zhudebněných lidových textů, ale také hity světových jmen jako jsou U2, Sting, Pink Floyd etc. a kouzelná atmosféra lidových písní Moravy, Slovenska i písní historických. Interpretaci vévodí expresivní zpěv, alikvoty cimbálu obarveného elektronickými efekty a tepající pop-rocková rytmika.

Věříme, že se neodtrhnete z kolonády a den plný skvělé hudby v Janských Lázních bude pro vás nezapomenutelným zážitkem!

Dítě s bublifukem v přírodě

Dětský program před DL VESNA

Na akci zahájení lázeňské sezóny bývá nejbohatší program pro děti samozřejmě před dětskou léčebnou VESNA, kde je velké prostranství a děti se mohou rozběhnout od pohádek k hudbě nebo soutěžím.

Děti se mohou také rozběhnout na hřišti i po soutěžní trase, kdy u jednotlivých stanovišť plní úkoly a čekají je sladké odměny. 

Od 10 až do 18 hodin se opravdu na co se dívat, čím se bavit a hrát si. Ve žlutém stanu agentury VOSA asistentky „vosičky“ na skvělou živou hudbu Miroslava Vosáhla s dětmi cvičí, tancují a baví se. Děti si vyzkouší i balonkové tvoření a různé zábavné pohybové hry a animační programy. Za to potom následuje odměna.

Pro milovníky pohádek je o kus vedle, aby se nerušily připraven loutkový soubor AHOJ Chrudim, který dětem hraje krátké pohádky, samozřejmě v letošním roce, kdy na akci očekáváme i návštěvníky z Polska v polštině. Série klasických pohádek o Kašpárkovi a zvířátkách, pobaví a rozesměje. U loutkových pohádek najdete také dřevěný kolotoč na ruční pohon.

Velkým lákadlem bude kreativní dílna s korálky, krasohledy, která dětem pod vedení lektora pomáhá rozvíjet jemnou motoriku a její financování bylo umožněno v rámci mikroprojektu s názvem Kouzlo česko-polského lázeňství, Registrační číslo: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002093. Děti si všechny výrobky odnesou zdarma domů.

Právě k VESNĚ bude směřovat kyvadlová dopravy z Trutnova tak, že prakticky každý návštěvník, který na akci přijde autobusem, se nejdříve zastaví u Vesny.

Silniční vláček zájemce doveze na kolonádu, kde u altánu najdou nejen stánky s řemesly, ale se také mohou projet v retro šlapacích autíčkách, která kopírují automobily z minulosti. I na kolonádě děti u stánků najdou malé dílničky a pro tvořivé jedince.

Skip to content