Před Vesnou bylo živo, malí pacienti poznávali zvířátka

Poklid lázeňského městečka se včera před dětskou léčebnou Vesna změnil v pořádný cvrkot. Desítky malých obyvatel zařízení v Janských Lázních si v areálu obklopeném krkonošskou přírodou užívaly Pohádkový den se zvířátky. Plnily zábavné i poučné úkoly, seznámily se s domácími i divokými živočichy a vyzkoušely si třeba i jízdu na handbiku, tedy speciálně upraveném kole na ruční pohon.

ORIGINÁL ČLÁNKU V PDF
U léčebny Nejoblíbenější disciplínou byl rybolov. Foto: Stanislav Ďoubal

„Máme tady děti s nejrůznějším postižením, takže na jednotlivých stanovištích plní různé úkoly podle svých možností, za které dostávají dárečky. Všechno jsme připravili právě s ohledem na to, aby si dnešní den užily všechny,“ vysvětlila referentka volnočasových aktivit léčebny Irena Korytářová.

Na jednom ze stanovišť si malí pacienti mohli prohlédnout například sovu ze Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka, na dalším si hladili králíky a jinde zase pomocí magnetu lovili dřevěné rybičky.

Právě rybolov zaujal i trojčata manželů Hráčkových z Kunovic u Uherského Hradiště. „Chytání ryb je nejoblíbenější disciplína, to si holčičky opravdu užívají. Většinou vyrážíme do hor a dnešní akce je zpestření, pomáhá jim to vnímat svět. Mají primárně dětskou mozkovou obrnu a další přidružená postižení, všechny tří mají také problémy se sluchem. Narodily se předčasně ve 24. týdnu, vážily okolo půl kilogramu. Trvalo přes 8 měsíců, než jsme se dostaly z nemocnice domů. Každá z holčiček byla v jiném neonatologickém centru, takže jsem každý den jezdila mezi Ostravou, Brnem a Zlínem, abych je mohla nakojit,“ popsala maminka pětiletých Žofie, Amálie a Viktorie Hana Hráčková. Rodina je v Janských Lázních na rehabilitačním pobytu již po čtvrté. „Máme výbornou zkušenost zejména s fyzioterapeuty, kteří jsou velmi kvalitní. Absolvujeme i doprovodné procedury, které dcerám hodně pomáhají. Vždy tu udělají pokroky. Máme to sice docela daleko, ale líbí se nám tu,“ popsal otec děvčat Vít Hráček.

Mezi dětmi se včera procházel i Krakonoš, který se s malými pacienty fotil u vchodu do budovy léčebny. „Děti na mě reagují pozitivně, pokud mě znají, jsou nadšené, a když se některé bojí, mám pro ně připravený obrázek a sladkost. Vždy říkám, že děti se nemají strašit Krakonošem, ale špatnými politiky,“ smál se Lubomír Kočíb, představitel vládce hor z Vrchlabí, který se objevuje třeba i na akcích lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně.

Podle ředitele dětské léčebny Vesna Martina Voženílka děti do Janských Lázní zpravidla přijíždějí na čtyři až pět týdnů a víkendové akce jsou pro ně příjemným zpestřením i možností si odpočinout od léčebných procedur. „Máme tady okolo dvou set dětí ve věku od 6 měsíců do 18 let a předpokládám, že se tu všechny postupně prostřídají,“ přiblížil Voženílek a dodal, že včerejší dětský den se konal podruhé a pro vedení zařízení znamenal i jednání o další pomoci rodinám dětí: „Vymýšlíme i další projekty na podporu našich pacientů. Naším partnerem je Nadace Agrofert a další firmy a my se spolu s nimi snažíme vytipovat rodiny, které potřebují pomoc. Právě dnešní den je pro nás možností se setkat a jednat o konkrétních záměrech.“ (sd)

Skip to content