Naše holčičky si svůj život vybojovaly

V sobotu 18. května 2019 se uskutečnil Pochod pro dobrou věc. Jeho výtěžek zamířil ve prospěch tří malých dcer manželů Hráčkových, které se narodily předčasně a od svého narození se potýkají s vážnými zdravotními problémy a komplikacemi. Jejich maminka Hana Hráčková v rozhovoru pro Lázeňské listy PRAMEN děkuje všem, kteří se pochodu zúčastnili a přispěli na léčbu jejích dcer. „Bez pomoci druhých bychom to všechno tak dobře nezvládali, protože bychom neměli dost finančních prostředků. Moc si vaší pomoci vážíme,“ říká.

 

Tradiční Pochod pro dobrou věc z Janských Lázní na Černou horu se letos uskutečnil ve prospěch vašich dcer. Co pro vás tato událost znamenala?

Moc si vážíme, že Dětská léčebna Vesna letos doporučila pro charitativní pochod naši rodinu. Pro nás jsou jakékoliv finanční prostředky neskutečnou pomocí.  Handicap všech tří holčiček vyžaduje ohromné výdaje. Obrovský dík také patří panu Poulovi ze Společnosti DUHA, tedy nadace, která pomáhá dětem postižených mozkovou obrnou a která mimo jiné pořádala i Pochod pro dobrou věc. Pan Poul se moc snaží, aby pro holčičky získal ještě další finanční prostředky, za které bychom pořídili další stimulační a rehabilitační pomůcky. No a samozřejmě moc děkujeme všem, kteří přispěli, kteří přišli a užili si to minimálně tak jako my.

 

Byli jste jako rodina v onen den v Janských Lázních přítomni?

Ano, nemohli jsme si tuto akci nechat ujít.

 

Jak na vás působila atmosféra celé akce?

Janské Lázně nám přilnuly k srdci už během léčebného pobytu v zimě. Je to moc krásné město a vidět jej v létě a z jiné perspektivy byla výzva. Byla to naše první společná mini dovolená a moc jsme si to s manželem i dětmi užili. Velké poděkování patří i paní Slunčíkové, se kterou jsme od začátku komunikovali a která nám mimo jiné zajistila úžasné ubytování v lázeňském hotelu Terra. Myslím, že samotný pochod se moc vydařil. Bylo krásně a my jsme měli to štěstí, že jsme měli perfektní průvodce – paní Pavlíkovou a fotografa pana Křivku, takže jsme měli možnost nejen všechno vidět, ale i se něco dozvědět. A navíc budou mít holčičky perfektní památku ve formě krásných fotografií.

 

Významným výstupem celé akce byla finanční sbírka ve prospěch vašich dcer. Na co jste vybrané prostředky použili či použijete?

Za finanční prostředky jsme pořídili tři speciální autosedačky, protože do malých „vajíček“ už se holčičky nevešly. Bohužel zatím ani jedna holčička nesedí a vypadá to, že ještě nějakou dobu sedět nebudou, proto jsme měli trošku zúžený výběr. Důležitým kritériem pro výběr byla polohovatelnost, variabilita naklápěcích poloh a možnost rotace o 360°, což oceníme hlavně my, protože manipulace s handicapovaným dítětem je už tak dost náročná, a čím budou holčičky těžší, tak to bude samozřejmě obtížnější. Dále jsme zakoupili laserový projektor, který pomáhá holčičkám stimulovat zrak a zároveň tak holčičkám dopřáváme i trošku relaxu v náročném denním programu.

 

Zkuste popsat, s čím se vaše dcery potýkají a jakým zdravotním komplikacím a omezením musí čelit.

V první řadě je to extrémní nezralost, protože se narodily ve 24. týdnu těhotenství s porodní váhou kolem půl kila, a na to se samozřejmě nabalují další a další problémy. Řešili jsme komplikace s dýcháním (respirační selhání), poruchy příjmu potravy, nyní to jsou problémy s kousáním a polykáním, obtížností vyprazdňování, neprospívání (ve 2,5 letech váží 7 kg – tolik váží zdravé dítě v 8 měsících). Dále řešíme otázky zraku a sluchu a s tím spojenou komunikaci (učíme se s manželem znakovou řeč). A hlavně co se týče psychomotorického vývoje, tak je bohužel zatím velmi opožděný. Tudíž náš den trávíme víceméně u rehabilitačního stolu nebo s různými stimulačními pomůckami, nebo jsme na cestách. Za lékaři, fyzioterapeuty nebo specialisty dojíždíme v rámci celé Moravy (Brno, Ostrava, Opava, Olomouc, Zlín, Kroměříž, Uherské Hradiště).

 

Jak vše zvládáte s vaším mužem a vašimi nejbližšími?

Je pravda, že to máme trošku náročnější, ale myslím, že vše zvládáme moc dobře. Manžel je naprosto úžasný otec. Od samého začátku mi se vším pomáhal. Přijde z práce a je s námi až do večera, dokud holčičky neusnou. Pomáhá mi rehabilitovat, krmit, přebalovat, koupat, … – naprosto se vším. Dokáže mě dokonale zastoupit ve všem. Tohle je ta největší pomoc, které si nesmírně vážím, protože takových uvědomělých a zodpovědných otců dětí je málo. Úžasné je také to, že máme perfektní babičky, které nám dokážou děti pohlídat, zahrát si s nimi, nakrmit je. Párkrát do roka si tak můžeme dovolit jít se s manželem někam odreagovat, například do kina, divadla, na koncert nebo jen na večeři, když máme výročí. To je obrovská pomoc, za kterou jsme moc vděční, protože odreagovat se spolu a „být sami“ je pro vztah nesmírně důležité. A myslím, že se oba moc snažíme, aby ten náš vztah byl pořád krásný i v tak obtížné situaci.

 

Patří vaše dcery mezi klienty Janských Lázní? Jak jste se zdejšími lázeňskými službami spokojeni?

Byli jsme letos v lázních úplně poprvé, takže nemáme možnost srovnání, ale vybírali jsme dle recenzí, takže v podstatě Janské Lázně byla jasná volba. Musím říct, že jsme byli velmi spokojeni. Moc jsme si neuměli představit, jak to bude vše se třemi dětmi probíhat, ale musím říct, že vše bylo tak perfektně naplánované, že se to dalo bez problémů zvládnout. Velmi oceňujeme úžasný profesionální a milý přístup lékařů, rehabilitačních pracovníků, ergoterapeutů a dalších, kteří s holčičkami pracovali. Všichni byli vždy velmi příjemní a usměvaví a hlavně nám vycházeli vstříc. Holčičky za ten měsíc udělaly velké pokroky, což nás samozřejmě těší nejvíc. Takže doufáme, že se na rehabilitační pobyt brzy zase dostaneme.

 

Chtěla byste něco vzkázat účastníkům pochodu a dalším lidem, kteří vás finančně podpořili a podporují?

Holčičky si život doslova vybojovaly. Jsou to neskutečné bojovnice a my děláme všechno proto, abychom je posunuli co nejdál. Bez pomoci druhých bychom to všechno tak dobře nezvládali, protože bychom neměli dost finančních prostředků. Moc si vaší pomoci vážíme a věříme, že díky vám jednou holčičky na nožičky postavíme, naučíme je komunikovat, ukotvíme v nich správné hodnoty a integrujeme je do společnosti. DĚKUJEME VÁM ZA PODPORU.

 

Příští Pochod pro dobrou věc na Černou horu se uskuteční v květnu 2020.

Zveme Vás na zahájení lázeňské sezóny, které se koná v sobotu 1. 6. 2024.

Skip to content