Krkonošské recepty

Polévka Kyselo

Chtěli bychom se s vámi podělit o pár krkonošských tradic, mezi které samozřejmě patří i pokrmy. Proto v každém newsletteru od nás naleznete i recept na skvělé jídlo či typickou potravinu našich hor.

K odběru novinek se přihlaste zde

Pokud máte i vy nějaký krkonošský recept, pošlete nám ho na e-mail: soutez@janskelazne.com a do předmětu napište Krkonošský recept. Ty nejlepší uveřejníme na našem webu a Facebooku.

Připravte si Krkonošské kyselo

Vydatná polévka z hub a chlebového kvásku v minulosti živila obyvatele Krkonoš
po celou zimu. Dobře zasytí i Vás.

Na čtyři porce budeme potřebovat:
300 g brambor
200 g chlebového kvásku
velkou hrst sušených hub
2 vejce
lžičku soli
lžičku kmínu

Nejdůležitější je kvásek z tmavé žitné mouky, který je nejlepší si připravit den předem. Hodinu před vařením namočíme houby a kvásek si rozmícháme s trochou vody. Brambory uvaříme ve slupce, po vystydnutí je oloupeme a nakrájíme na kostky. Scezené houby dáme vařit do 1 litru vody s kmínem, solí a kváskem. Za neustálého míchání polévku zahříváme, kdy postupně houstne, až ji přivedeme k varu a po chvíli je základ polévky hotový.

Na pánvi usmažíme míchaná vajíčka, která přidáme do polévky. Povaříme ještě zhruba tři minutky a můžeme společně s vařenými bramborami podávat.

Správné kyselo musí být rázné a tak husté, že Vás zasytí jako hlavní jídlo. Ostatně jako hlavní jídlo se podávalo, třeba i vícekrát denně několikrát v týdnu.

Skip to content